نخستین رآكتور پلاسمايي كشور در آینده نزدیک

تکنولوژی پزشکی

نخستین رآكتور پلاسمايي كشور در آینده نزدیک

دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور پايش دستاوردهاي این ستاد و كنترل پروژه‌هاي تحت حمايت آن، از پروژه تبدیل زباله های شهری به انرژی با استفاده از فناوری پلاسما در پژوهشگاه صنعت نفت بازدید کرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهندس یوسف آرمودلی دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر به همراه اعضای این ستاد از پروژه تبدیل زباله های شهری به انرژی با استفاده از فناوری پلاسما که در مراحل نهایی است بازدید کرد.
بر اساس این گزارش، استفاده از فناوری پلاسما براي تبديل زباله به انرژي در كشور بحثی كاملا جديد و نو است و در صورت انجام این طرح کشور ما جزء کشور های انگشت شماری که از این سیستم استفاده می کنند قرار خواهد گرفت. همچنین با توجه به نتایج حاصل شده در مرحله اول طرح، امکان دسترسی به دانش فنی این فناوری با کمک متخصصان ایرانی در داخل کشور دست یافتنی شده است.
ساخت سیستم پایلوت تبديل زباله هاي شهري به گاز سنتز و انرژي با تكنولوژي پلاسما، بررسی امکان سنجی راه اندازی نخستین واحد نیمه‌صنعتی برای تبدیل زباله های بیمارستانی به گاز سنتز یا امحاء آنها، استفاده از پایلوت ساخته شده برای زباله های شهری و بررسی پارامترهای مختلف برای راندمان بهتر وبررسی امکانات موجود کشور برای راه اندازی یک واحد صنعتی از جمله اهداف مهم اجرای طرح تبدیل زباله های شهری به انرژی با استفاده از فناوری پلاسما است.
بنا بر این گزارش، امروز حذف زباله هاي شهري يكي از مشكلات عمده براي كاهش آلودگي هاي زيست محيطي است، در حال حاضر روش هاي مختلفي براي امحاء و یا تولید انرژی از زباله هاي شهري و بيمارستاني وجود دارد با توجه به اطلاعات بدست آمده در پروژه امکانسنجی تبدیل زباله های شهری به انرژی با تکنولوژی پلاسما كه در پژوهشگاه صنعت نفت و با حمايت ستاد توسعه فناوري انرژي‌هاي تجديدپذير در حال اجرا است، می توان نتیجه گرفت که این تکنولوژی یکی از جدید ترین، پیشرفته ترین و پاک ترین تکنولوژی برای امحاء، بی خطر سازی و تبدیل زباله به انرژی بوده که در حال حاضر موجود است.
این سیستم دارای ویژگی های بسیار منحصر بفردی بوده که هیچ سیستم و یا تکنولوژی دیگری قابلیت رقابت با آن را ندارد. کمترین میزان آلودگی زیست محیطی، بیشترین درصد تبدیل مواد جامد به گاز، کاهش جرم و حجم زباله تا 95 درصدو بدون خاکستر و یا ته مانده خطرناک از جمله ویژگی های این سیستم است.
بر همین اساس، در سیستم تبدیل زباله های شهری به انرژی با تکنولوژی پلاسما، ته مانده سیستم بصورت اجسام سنگی شکل هستند که در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارند و به همین دلیل این سیستم کاملا بی نیاز از دفن ته مانده های تولیدی است. همچنین در این سیستم، محصول بدست آمده از این تکنولوژی (گاز سنتز) کاملا پاک بوده و بهترین کیفیت را درمقابل محصولات تولیدی دیگر تکنولوژی ها دارد.
در این گزارش همچنین آمده است، این تکنولوژی در مقایسه با سایر تکنولوژی های موجود در این زمینه راهکارهای متنوع تری را برای تولید انرژی پیش روی ما قرار می دهد (تولید الکتریسیته، تولید آب گرم،تولید بخار آب و تولید انواع سوخت ها از جمله هیدروژن، متان،اتانول، متانول و... ) همچنین از این تکنولوژی می توان در صنایع دیگر از جمله صنعت نفت، برای پالایش پسماند های نفتی نیز استفاده کرد.
تاكنون در برخي كشورها از جمله آمريكا، ژاپن، كانادا و فرانسه سرمايه گذاري فراواني براي تكنولوژي تبديل زباله به انرژي توسط تكنولوژي پلاسما صورت گرفته است.
ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی، بر این اميد است که با تكميل پروژه مذکور، شاهد ساخت نخستین رآكتور پلاسمايي كشور براي توليد برق از پسماندهاي مختلف، كسب دانش فني در زمينه فناوري پيشرفته پلاسما و قطب سازي و تربيت نيروي انساني متخصص باشيم.

برچسب : تکنولوژی پزشکی, تاریخ انتشار: 25 مرداد 1395

آخرین مطالب

تکنولوژی آموزشی
مشاهده همه
نکات مهم مالی که باید به بچه‌های امروز بیاموزید 05 مرداد 1396

نکات مهم مالی که باید به بچه‌های امروز بیاموزید

    1- استخدامش کنید اگر از یک بچه‌ سه یا چهار ...

برگزاری اولین دوره آموزش مجازی در آکسفورد 25 آبان 1395

برگزاری اولین دوره آموزش مجازی در آکسفورد

دانشگاه آکسفورد، قدیمی‌ترین دانشگاه انگلیس و یکی از باکیفیت ترین دانشگاهای ...

ایران و آلمان کارگاه فنی‌وحرفه‌ای مشترک برگزار می‌کنند 18 مهر 1395

ایران و آلمان کارگاه فنی‌وحرفه‌ای مشترک برگزار می‌کنند

رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور با برنارد شوته، معاون ...

دو بسته آموزشی در حوزه انتقال تکنولوژی تدوین خواهد شد 15 مهر 1395

دو بسته آموزشی در حوزه انتقال تکنولوژی تدوین خواهد شد

رییس جهاد دانشگاهی با بیان این‌که انتقال تکنولوژی نیاز به ارائه ...

   تنظیمات قالب

رنگ بندی قالب
سبک های صفحه بندی
جعبه ای نمایش عریض
الگوهای پس زمینه