تجهیز مراکز آزمایشگاهی کشور با تولیدات داخل امکان‌پذیر شد

تجهیز آزمایشگاه ها با تولیدات داخلی

تجهیز مراکز آزمایشگاهی کشور با تولیدات داخل امکان‌پذیر شد

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا اسدی فرد گفت: نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، امکانی فراهم آورده تا دانشگاه‌ها، مراکز علمی و پژوهشی حتی در دوردست‌ترین نقاط کشور، بتوانند با بهره‌مندی از توانمندی داخلی ارائه شده در این نمایشگاه، از امکانات آزمایشگاهی مطلوب با قیمت و کیفیت مناسب برخوردار شوند.

وی با اشاره به رشد بیش از ۳۰ درصدی شرکت‌ها و ۵۰ درصدی محصولات فناورانه نسبت به دوره های گذشته نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی گفت: بالغ بر ۳۷۰ شرکت، بیش از ۹۰۰۰ محصول تایید شده را به این نمایشگاه عرضه کردند.

وی با بیان این‌که امسال تجهیزات تست و آزمون نیز در چهارمین دوره نمایشگاه تجهیزات وجود داشت، اظهار کرد: روباتیک، فناوری لیزر، نانوفناوری، پرینتر سه‌بعدی، زیست فناوری، تجهیزات پزشکی و سلامت، تجهیزات برق و الکترونیک، تجهیزات عمومی آزمایشگاهی، حوزه صنعت نفت، متالورژی، مواد پیشرفته اهم حوزه هایی هستند که شرکت‌های حاضر در نمایشگاه به ارائه محصول پرداخته‌اند.

اسدی‌فرد با اشاره به رشد قابل توجه استقبال مخاطبان نمایشگاه نسبت به دوره پیشین گفت: بیش از ۲۱۰۰ میلیارد پیش‌فاکتور توسط شرکت‌ها صادر شده است که پیش‌بینی می‌شود از این میزان، رقم بیش‌تری نسب به سال گذشته قطعی شود.

وی به افزایش تجهیزات پیشرفته جدید ارائه شده در دوره چهارم نمایشگاه تجهیزات اشاره کرد و گفت: تجهیزات جدید زیادی به نمایشگاه امسال آمدند، اما به طور خاص ۱۴ قلم تجهیز پیشرفته جدید مانند پرینتر سه بعدی فلزات، سانتریفیوژهای بالای ۵۰ هزار دور که سال گذشته وجود نداشتند، در نمایشگاه عرضه شدند.

اسدی‌فرد، شکوفایی باور توانمندی تولید داخلی را از شاخصه‌های مثبت این نمایشگاه برشمرد و افزود: این نمایشگاه، نشاطی خاص میان فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها، به عنوان مدیران عامل شرکت‌ها و سازندگان این تجهیزات به وجود آورده است؛ از طرفی، با ایجاد اشتغال تخصصی برای فارغ التحصیلان، این امید را در دل آنان بارور ساخته که می‌توان در کشور با تولید و فروش محصولات رقابت‌پذیر، یک کسب و کار دانش‌بنیان را مدیریت کرد.

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری، با بیان این‌که به دلیل محدودیت منابع و پهناور بودن کشور و وجود مراکز دانشگاهی زیاد، امکان خریداری تجهیزات گران قیمت و پرتعداد خارجی وجود ندارد، اظهار کرد: نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، امکانی فراهم آورده تا دانشگاه‌ها، مراکز علمی و پژوهشی کشور حتی در دوردست‌ترین نقاط کشور، بتوانند با بهره‌مندی از توانمندی داخلی ارائه شده در این نمایشگاه، از امکانات آزمایشگاهی مطلوب با قیمت و کیفیت مناسب برخوردار شوند.

دبیر چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، یکی از ویژگی‌های نمایشگاه را حرکت دادن چرخ شرکت‌های دانش‌بنیان بدون تحمیل بار مالی بر دوش دولت دانست و گفت:  بدون تحمیل هزینه دوباره برای دولت در زمینه توسعه فناوری به صورت سرمایه گذاری مستقیم دولتی، به حرکت این چرخ کمک کرده، به طوری که بخشی از پولی را که دولت در اختیار دانشگاه‌ها قرار داده بود، مشروط به خرید تجهیزات داخلی کردیم.

اسدی‌فرد، نمایشگاه امسال را تجلی اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار کرد: بهترین نمونه برای تحقق اقتصاد مقاومتی بر پایه اقتصاد دانش بنیان، به صورت عملی با برپایی این نمایشگاه بود که برگزار شد.

وی گفت: شیب رشد سریعی که طی دوره‌های گوناگون برگزاری نمایشگاه ساخت ایران، شاهد آن بودیم، نشان‌دهنده این است که اگر برنامه راهبردی بر مبنای مدلی صحیحی طراحی شود، بخش خصوصی خود به خوبی می‌تواند ایفای نقش کرده و نیازی نیست بخش  قابل توجهی از بودجه دولت را صرف راهبری توسعه فناوری کند.

 

برچسب : تجهیز آزمایشگاه ها با تولیدات داخلی, تاریخ انتشار: 14 مهر 1395

آخرین مطالب

آزمایشگاه مهارت
مشاهده همه
تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی آموزش داده می شوند 22 آبان 1395

تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی آموزش داده می شوند

چهاردهمین دوره آموزشی تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی، در مرکز آموزش ...

معرفی پژوهشکده نانوبیوتکنولوژی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی- ابن سینا 01 آبان 1395

معرفی پژوهشکده نانوبیوتکنولوژی پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی- ابن

پژوهشکده نانوبیوتکنولوژی، یکی از سه پژوهشکده پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی ...

اشتراک ۶ هزار تجهیزات آزمایشگاهی/ عضویت ۳۴۰ آزمایشگاه در شبکه 22 مهر 1395

اشتراک ۶ هزار تجهیزات آزمایشگاهی/ عضویت ۳۴۰ آزمایشگاه در شبکه

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری­ های راهبردی معاونت علمی از عضویت ۳۴۰ ...

   تنظیمات قالب

رنگ بندی قالب
سبک های صفحه بندی
جعبه ای نمایش عریض
الگوهای پس زمینه