رفلاکس نوزادان چیست؟

رفلاکس نوزادان

رفلاکس نوزادان چیست؟
رفلاکس پدیده ایست به طور طبیعی در همه نوزادان روی میدهد و باعث برگشت شیر از معده آنها می شود.
رفلاکس یعنی شیری که کودک می‌خورد از معده او وارد مری شود که این موضوع گاهی می‌تواند با خروج شیر از دهان همراه باشد بنابراین خروج شیر از معده به مری و گاهی به بیرون رفلاکس است.
رفلاکس در نوزادان تا ۴ ماهگی فیزیولوژیک و طبیعی است
رفلاکس پاتولوژیک چیست؟
این فوق تخصص گوارش اطفال گفت: نوع دیگری از رفلاکس‌ها که فیزیولوژیک و طبیعی نیست و پاتولوژیک و بیماری محسوب می‌شود رفلاکسی است که بعد از حدود ۴ ماهگی نیز کم یا اصلاح نمی‌شود و بر اثر تنگی انتهای معده رخ می‌دهد.
وی افزود: کودکانی که چاق هستند نیز دچار نوعی رفلاکس می‌شوند و علت آن نیز باز شدن معده به خاطر حجم زیاد غذا و برگشت آن به مری و گاهی دهان است.
* رفلاکس در کودکانی که دچار آسیب‌های مغزی هستند
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: کودکانی که به هر دلیلی دچار مشکلات مغزی هستند دچار رفلاکس می‌شوند، مشکلات مغزی در کودکان بیشتر مادرزادی است همچنین گروهی از کودکانی که به شیر گاو آلرژی دارند دچار رفلاکس می‌شوند بنابراین اگر مادر شیر بخورد کودک او دچار این مشکل می‌شود حتی مصرف شیرخشک این کودکان را اذیت می‌کند و باید از شیر مخصوص استفاده کنند، این گروه دچار بیماری رفلاکس هستند.
* وزن کم، اختلال خواب و بهانه‌گیری ویژگی‌های مبتلایان به رفلاکس پاتولوژیک
رئیس انجمن پزشکان کودکان گفت: کودکانی که دچار رفلاکس پاتولوژیک یا بیماری رفلاکس هستند معمولاً وزن کمی دارند، بهانه‌گیرند، با اختلال خواب و یبوست مواجهند و دائم نگران و گریان هستند.
* درمان انواع رفلاکس
این فوق تخصص گوارش اطفال با اشاره به متفاوت بودن درمان انواع رفلاکس گفت: در نوع اول باید مصرف شیر مادر را ادامه داد، مادران کودکانی که دچار رفلاکس پاتولوژیک هستند نیز باید تغییراتی در غذای خود داشته باشند. بر این اساس توصیه می‌شود مادران از مصرف شیر پرهیز کرده و برای عدم کمبود کلسیم روزانه یک قرص کلسیم مصرف کنند تا مادر و کودک سالم بمانند.
وی افزود: عدم مصرف شیر از سوی مادر می‌تواند او را با کمبود کلسیم مواجه کند بنابراین این مادران حتماً از قرص کلسیم استفاده کنند، این گروه نیز می‌توانند شیردهی را ادامه دهند.
*رفلاکس کدام کودکان با تغییر غذای مادر درمان می‌شود؟
خاتمی ادامه داد: این کودکان اگر دچار گرفتاری‌های آناتومی مانند تنگی پایین معده نباشند به این روش جواب می‌دهند، کودکانی که آلرژی دارند نیز با این روش درمان می‌شوند.
رئیس انجمن پزشکان کودکان افزود: گرفتاری‌های مغزی با تغییرات غذایی مادر بهبود پیدا نمی‌کند و بیماری اصلی در این کودکان نیاز به درمان دارد، همچنین کودکانی که انسداد گوارش مانند تنگی بعد از معده دارند باید تحت جراحی قرار گیرند.
وی خاطرنشان کرد: کودکانی که افزایش وزن دارند نیز باید وزنشان متعادل شود بنابراین درمان رفلاکس بستگی به علت آن دارد که در کودکان مختلف متفاوت است.
http://www.hidoctor.ir

برچسب خبر: رفلاکس نوزادان, تاریخ انتشار: 02 شهریور 1396

آخرین خبرها

شتاپ
مشاهده همه
در معاینات چشم پزشکی چه اختلالاتی بررسی می شود ؟ 30 بهمن 1396

در معاینات چشم پزشکی چه اختلالاتی بررسی می شود ؟

معاینات چشم پزشکی در هر فردی از نظر احتمال نیاز به...

تفاوت بین عفونت های ویروسی و باکتریایی چیست؟ 30 بهمن 1396

تفاوت بین عفونت های ویروسی و باکتریایی چیست؟

تفاوت بین عفونت های ویروسی و باکتریایی چیست؟ هر دو می تواند...

 بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی با برنامه ششم توسعه منطبق شده است 13 آبان 1396

بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی با

دکتر عطاءاله پورعباسی دبیر ستاد تحول و نوآوری در آموزش عالی...

اولین المپیاد علمی دانشجویان گروههای پرستاری 13 آبان 1396

اولین المپیاد علمی دانشجویان گروههای پرستاری

اولین المپیاد علمی دانشجویان گروههای پرستاری کشور ۲۵ آبان ماه...

   تنظیمات قالب

رنگ بندی قالب
سبک های صفحه بندی
جعبه ای نمایش عریض
الگوهای پس زمینه