۱۰ درمان ساده برای برطرف‌کردن سوزش معده

درمان بیماری

۱۰ درمان ساده برای برطرف‌کردن سوزش معده
سوزش معده(Heart born) حالتی است که در‌آن محتوای داخل معده به‌سمت بالا حرکت‌می‌کند و مجدداً به مری بازمی‌گردد. سوزش معده همچنین می‌تواند به ریفلاکس معده به مری نیز منجر‌گردد. معمولاً دیافراگم و ماهیچه‌ای که به آن «دریچه‌ی تحتانی مری» (LES) می‌گویند، از ریفلاکس‌معده جلوگیری می‌نمایند. با‌این‌حال، این ماهیچه می‌تواند برخی اوقات شل‌شده و از خود عمل پیشگیرانه نشان‌ندهد و مری را درمعرض اسید‌معده قرار‌دهد. سوزش معده زمانی تجربه‌می‌شود که اسید با مخاط مری تماس پیدا نماید که در ادامه می‌تواند نشانه‌های زیر را نیز به‌وجود‌آورد:

• احساس سوزش در پشت‌جناغ، گردن‌و‌گلو

• تغییر در مزه‌ها و قدرت چشایی

• سرفه

• گرفتگی صدا که با خوردن غذا، دراز‌کشیدن و یا لم‌دادن بدتر نیز می‌شود.

ناراحتی‌های ناشی‌از سوزش‌معده می‌تواند تا چندین ساعت طول بکشد و شاید به‌شرایطی نیز تبدیل شود که بدان بیماری ریفلاکس‌معده به‌ مری (GERD) می‌گویند. GERD می‌تواند موجب سوزش‌های مکرر معده، چسبیدن مواد‌غذایی، آسیب به مخاط ‌مری، کم‌خونی و یا کاهش‌وزن شود.

راهکارهایی وجود دارند که افراد بتوانند با استفاده از آنها به سوزش معده دچار نشوند و یا نشانه‌های به‌وجود‌آمده را درمان‌کنند. تمامی درمان‌های خانگی و روش‌های درمانی ساده نمی‌توانند اجرایی و مؤثر باشند و حتی به‌کارگیری آنها برخی اوقات می‌تواند خطرآفرین باشد اما با این وجود مهم است که علاقمندان به این روش‌ها در‌مورد آنها با پزشک مشورت‌کرده و بهترین آنها را با کمک وی برای درمان خویش انتخاب‌کنند.

ساده‌ترین این روش‌های درمانی عبارتند‌از:

• ترک‌سیگار و پرهیز از قرارگیری در‌معرض دود‌سیگار افراد دیگر.

•پوشیدن لباس‌های گشاد و راحت برای جلوگیری‌از هرگونه فشارهای غیر‌ضروری روی معده.

• انجام درمان‌های پزشکی تجویزشده توسط‌پزشک (افرادی‌که سوزش‌معده دارند باید با پزشک خود در‌این‌مورد صحبت‌کنند تا ببینند آیا استفاده از دارو برای آنها مفید و کارساز خواهد بود یا خیر).
•کاهش وزن: افرادی که نیاز به کم‌کردن وزن دارند و یا بیش‌از اندازه چاق می‌باشند احتمالاً باید رژیم خاصی را دنبال‌کنند و تمرین‌های ورزشی ویژه‌ای نیز داشته باشند که در‌این‌مورد حتماً باید نسبت به تغییراتی که لازم است در سبک‌زندگی آنها پیش بیاید، آگاه باشند و بدان واکنش درستی نشان‌دهند. حتماً مهم است که در‌‌این‌مورد با پزشک خود مشورت‌کنند تا کاهش‌وزن آنها طبق یک چارچوب درست و همگام با سلامتی آنان پیش‌رود.

• بالابردن سرتخت: راه‌های مختلفی برای بالا‌بردن سر تخت وجود دارد تا به‌این‌وسیله ریفلاکس کم شود. برای نمونه اینکه فرد 15تا20‌سانتی‌متر سرش بالاتر از بدن قرارگیرد. بالش‌های فومی نیز می‌توانند بین تشک و فنر تخت قرارداده شوند تا زاویه‌ی سر از تخت بالاتر باشد. اما بالش‌ها به‌تنهایی در کاهش نشانه‌های سوزش‌معده مفید واقع نمی‌شوند.

• دارو‌: افرادی‌که سوزش‌معده دارند باید در‌مورد استفاده از دارو با پزشک خود مشورت‌کنند تا بدانند آیا داروها برای تسکین دردشان مفید واقع می‌گردند یا خیر. شاید به آنها توصیه شود که آنتی‌اسید استفاده‌کرده و مواد کاهش‌دهنده‌ی اسید مانند رانیتیدین یا فاموتیدین و یا متوقف‌کننده‌های اسید مثل لانزوپرازول، امپرازول یا پنتوپرازول استفاده نمایند.

• استفاده از داروهای گیاهی: کلینیک‌پزشکی مایو نشان داده است که داروهای گیاهی مانند شیرین‌بیان، نارون‌لغزنده، (Slipperyelm) بابونه و یا گل‌ختمی می‌تواند در درمان بیماری ریفلاکس‌معده به مری مؤثر باشند. مهم است که افراد دراین مورد با اطلاع از عوارض این داروها و احتمال تداخل این داروها با داروهای دیگر خود آگاه گردند.

• طب‌سوزنی: گرچه شواهد اندکی برای اثبات خاصیت درمانی طب‌سوزنی روی ریفلاکس‌معده وجود دارد اما شاید این روش بتواند برای برخی مفید باشد.

• تمدد‌اعصاب نمودن: اضطراب و تنش می‌تواند بدن را در‌هم بریزد. روش‌های تمدد‌اعصاب مانند شل‌کردن عضله‌ها (Relaxation)می‌تواند بدن را در وضعیتی آرام و ساکن قرار‌دهد و برخی نشانه‌های ریفلاکس را نیز برطرف نماید.

• تغییرهای‌جزئی‌در رژیم‌غذایی: هدف‌های رژیمی معینی وجود دارند که می‌توانند وجود و شدت سوزش‌معده را تحت‌تأثیر قراردهند. افراد باید از خوردن غذاهای تند و چرب، شکلات، نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه، محصولاتی که با گوجه‌فرنگی درست می‌شوند، سیر، فلفل، الکل و نوشیدنی‌های گازدار خودداری کنند.

افراد باید بعد‌از خوردن غذا 3ساعت یا بیشتر را صاف بنشینند تا نشانه‌ی سوزش معده‌ی آنها کم شود. آنها همچنین باید در هر وعده‌ی غذایی‌ خود، حجم غذای خود را کمتر‌کنند و از خوردن غذا 2‌یا3ساعت قبل‌از خواب نیز پرهیز کامل نمایند.

مراجعه به پزشک‌:

مؤسسه‌ی ملی دیابت و بیماری‌های کلیوی و گوارش آمریکا توصیه کرده‌است تا افراد درصورت مشاهده‌ی هر‌یک از نشانه‌های زیر باید سریعاً با دکتر خود تماس گیرند:

• استفراغ‌های باحجم زیاد و پرفشار

• استفراغ‌هایی به رنگ‌سبز، زرد و یا خونی و یا آنهایی که رنگ‌دانه‌های قهوه (Caffee grounds) دارند.
• سختی در تنفس بعد‌از استفراغ

• درد در ناحیه‌ی دهان یا گلو هنگام خوردن‌غذا

• درد یا سختی در هنگام بلع

عوارض سوزش معده:

عواملی که خطر پیشرفت‌بیماری GERD را افزایش می‌دهند عبارتند‌از:

کشیدن سیگار و در‌معرض دودسیگار دیگران قرار‌گرفتن می‌تواند بیماری GERD را تشدید کند.

• بارداری

• فتق حجاب حاجز (دیافراگم)

• اضافه‌وزن بیش‌از‌حد (چاقی)

• داشتنبرخی وضعیت‌های پزشکی مانند آسم یا خشکی‌دهان، تأخیر در خالی‌شدن معده و تصلب پوست (اسکلرودرمی)

• مصرف برخی داروها مانند آنهایی که برای درمان آسم، آلرژی‌، درد و فشار‌خون بالا، افسردگی و بی‌خوابی تجویز‌می‌شوند.

• مصرف مواد محرک مانند الکل، کافئین، نوشیدنی‌های گازدار، شکلات و غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی.از عوارض سوزش سر‌دل می‌توان به زخم، خونروی و یا بیماری ریفلاکس معده به مری(GERD) اشاره‌کرد که می‌توانند به وضعیتی منجر‌گردند که بدان«مری‌بارت» می‌گویند که خطر بالای ابتلا به سرطان مری را به‌همراه دارد.

مری همچنین می‌تواند باریک شود و همین باعث می‌گردد تا شرایطی به‌وجود بیاید به‌نام «تنگی مری». از دیگر عوارض می‌توان به التهاب مری و مشکلات تنفسی اشاره‌کرد، مشکلات تنفسی مانند آسم، آب‌آوردن ریه‌ها، سرفه، گلو‌درد، گرفتگی صدا، ذات‌الریه و یا خس‌خس‌سینه، همگی از عوارض بازگشت اسید به داخل مری می‌باشند.

برچسب خبر: درمان بیماری, تاریخ انتشار: 15 مرداد 1396

آخرین خبرها

شتاپ
مشاهده همه
در معاینات چشم پزشکی چه اختلالاتی بررسی می شود ؟ 30 بهمن 1396

در معاینات چشم پزشکی چه اختلالاتی بررسی می شود ؟

معاینات چشم پزشکی در هر فردی از نظر احتمال نیاز به...

تفاوت بین عفونت های ویروسی و باکتریایی چیست؟ 30 بهمن 1396

تفاوت بین عفونت های ویروسی و باکتریایی چیست؟

تفاوت بین عفونت های ویروسی و باکتریایی چیست؟ هر دو می تواند...

 بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی با برنامه ششم توسعه منطبق شده است 13 آبان 1396

بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی با

دکتر عطاءاله پورعباسی دبیر ستاد تحول و نوآوری در آموزش عالی...

اولین المپیاد علمی دانشجویان گروههای پرستاری 13 آبان 1396

اولین المپیاد علمی دانشجویان گروههای پرستاری

اولین المپیاد علمی دانشجویان گروههای پرستاری کشور ۲۵ آبان ماه...

   تنظیمات قالب

رنگ بندی قالب
سبک های صفحه بندی
جعبه ای نمایش عریض
الگوهای پس زمینه